NST:lle tilaisuus nousta maailman parhaaksi

LAPPEENRANTA. NST pääsee salibandyn Mestarien cupiin. Catzin jatko kansainvälisissä otteluissa on avoinna.

Anssi Silvennoinen

Salibandyn Suomen mestaruus poikii NST Lappeenrannalle paikan naisten Mestarien cupiin. Maailman parhaan seurajoukkueen titteli ratkaistaan Ruotsin Boråsissa 30. syyskuuta—2. lokakuuta.

Turnaukseen pääsevät mukaan neljän parhaan salibandymaan mestarit, maarankingissa seuraavina olevien kesken pelattavan Euroopan cupin mestarijoukkue sekä yksi joukkue villillä kortilla lopputurnauksen järjestävästä maasta.

Tulevaan naisten Mestarien cupiin saavat osallistua NST:n lisäksi Ruotsin mestari Pixbo Wallenstam IBK, Tšekin mestari SC Vitkovice, Euroopan cupin mestari Venäjän Nauka MP, villin kortin joukkueena Ruotsin IKSU ja Sveitsin mestari, joka ratkeaa lauantaina Piranha Churin ja UHC Dietlikonin välisessä superfinaalissa.

NST ja Pixbo on sijoitettu aloittamaan turnaus välieristä.

NST voitti Suomen mestaruuden edellisen kerran vuonna 2006 ja pelasi seuraavalla kaudella nykyistä Mestarien cupia edeltäneessä Eurocupissa.

Tuolloin lappeenrantalaisjoukkue sijoittui Eurocupissa kolmanneksi, kun se kukisti pronssiottelussa Tšekin mestarin FBC Liberecin maalein 7—2. Pronssiottelun ratkaisija oli Heli Suoreijus, joka teki NST:lle kolme maalia.

Lisäksi NST:n maalivahti Jonna Mäkelä valittiin Eurocupin tähdistökentälliseen.

NAISTEN korisliigan tuore mestari Catz Lappeenranta ei ole tehnyt päätöstä osallistumisestaan kansainvälisiin sarjoihin ensi kaudella.

Catzin edustusjoukkueen tukiryhmän jäsen Ari Korhonen kertoo seuran tutkivan asiaa silti hyvin vakavasti.

Päättyneellä kaudella Catz pelasi ensimmäistä kertaa kansainvälisissä peleissä, kun joukkue sijoittui toiseksi Latvia—Viro-liigassa.

Korhosen mukaan Catzia kiinnostaa suunnitteilla oleva Pohjois-Euroopan liiga, joka olisi käytännössä Ruotsiin mahdollisesti laajeneva Latvia—Viro-liiga.

—Muita kansainvälisiä sarjoja ei ole ollut esillä. Tämä on se, joka soveltuisi parhaiten joukkueemme tasoon ja myös taloudellisesti. Meitä kiinnostaa nimenomaan lähialueen liiga, jossa matkakulut olisivat vielä joissakin rajoissa, Korhonen kertoo.

Pohjois-Euroopan liigan perustamisesta kokoustettiin Tallinnassa Latvia—Viro-liigan lopputurnauksen yhteydessä huhtikuun alussa.

—Kokous johti jatkotoimiin, mutta mitään valmista ei vielä ole.

Kirjoittaja:
Anssi Silvennoinen