Categories
Artikkelit

Sinikka Hurskainen ajettiin ehdokkaaksi ennen aikojaan

Seuraavien eduskuntavaalien ensimmäinen jäsentenvälinen taistelupari löytyy Imatralta. SAK:n aluejohtaja Jukka Kärnä (sd.) haastaa ehdokkuudellaan saman työväenyhdistyksen kansanedustajaa Sinikka Hurskaista (sd.) pitkään parivertailuun. Hurskainen ei olisi halunnut vielä ehdokkaan titteliä. HANNU OJALAIMATRA. Kansanedustaja Sinikka Hurskainen tuli mielestään nimitetyksi ehdolle seuraaviin vaaleihin liian aikaisin. Hurskaisen perusyhdistys Imatran sosialidemokraatit nimitti maanantaina ehdolle jäsenvaaliin hänen itsensä lisäksi SAK:n Kaakkois-Suomen aluejohtajan Jukka Kärnän.Ehdokasasettelu hoidettiin Hurskaisen käsityksen mukaan täysin Kärnälle sovitetun aikataulun mukaisesti.- Tämän jälkeen työtäni eduskunnassa arvioidaan ehdokkuuden näkökulmasta, vaikka vaalikauden puoliväli oli vasta äskettäin, Sinikka Hurskainen arvioi.Istuva kansanedustaja ei toisaalta voinut lykätä omaa päätöstään, koska muuten asia olisi otettu esiin joka käänteessä.Vasten tahtoaan liian aikaisin ehdolle asetettu Hurskainen sanoo jatkavana eduskunnassa tavalliseen tapaan tilanteen häiritsemättä.Sosiaalidemokraattien jäsenvaali järjestetään ensi vuoden lokakuussa.Kun Kärnä esitteli tiistaina yhdistyksen puheenjohtajan Pekka Ruotsalaisen ja tukiryhmänsä kanssa omaa ehdokkuuttaan, Sinikka Hurskainen ei ollut paikalla. Hän ei ollut myöskään maanantaina ehdokaspäätökset tehneessä kuukausikokouksessa.Tiedotustilaisuudessa Ruotsalainen esitteli yhdistyksen ehdokkaat aakkosjärjestyksessä, mutta asetelman syvemmät tunnot tulivat esille jo kohta sen jälkeen, kun puheenjohtaja haki kannatusta yhdistyksen ehdokkaille.- Yhdistyksen jäsenistä suuri osa on Jukan takana, osa Sinikan takana, oli Pekka Ruotsalaisen muotoilu tilanteessa.Ruotsalaisen mukaan yhdistys ei aseta mitään rajoituksia jäsenvaaliin ilmoittautumiselle. Jos uusia halukkaita löytyy lisää, kaikki ovat tervetulleita.Pitkäksi muodostuvaa vaalikampanjaansa Jukka Kärnä perusteli sillä, että hän politiikkaan sivusta tulevana tarvitsee enempi aikaa itsensä tunnetuksi tekemiseen.Kärnä torjui näkemyksen, että hän tekee vaalikampanjaansa SAK:n kuukausipalkalla.- Työasiat hoidetaan päivällä ja ehdokkuuteen liittyvät asiat illalla.Imatralta ei tässä vaiheessa ole lähdössä tulevalle vaalikierrokselle muita tunnettuja sosiaalidemokraatteja. Vuoksenniskan työväenyhdistyksen puheenjohtaja Antero Lattu pitää omaa ehdokkuuttaan erittäin epätodennäköisenä.Jo tässä vaiheessa ehdokkuudestaan kieltäytyy Imatrankosken yhdistykseen kuuluva kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Tiina Wilen-Jäppinen.Imatran työväenyhdistykseen kuuluva Stora Enson Imatran tehtaiden pääluottamusmies Ilkka Nokelainen jättää tässä vaiheessa enempi väljyyttä.- Tilanne on kohdaltani avoin, Nokelainen sanoo.Sosiaalidemokraattien vaalivalmistelut Imatralla hoidetaan perinteiseen tapaan kolmessa itsenäisessä yhdistyksessä. Selvitys yhdistämisestä on tällä hetkellä pysäytetty.KUVATEKSTIHANNU OJALAJukka Kärnä aloitti vuoden mittaiseksi venyvän esivaalikampanjan sosiaalidemokraattien kansanedustajaehdokkaaksi.

Hannu Ojala

Kirjoittaja: